Mám na pozemku starú hospodársku budovu a nie je evidovaná na katastrálne mape, čo s tým?

Je veľmi častým prípadom, že vlastníci majú na svojich pozemkoch stavby alebo prístavby, ktoré nie sú evidované v katastri nehnuteľností. Väčšinou ide o hospodárske budovy, garáže, letné kuchyne a podobne. Takéto stavby môžu byť problémom najmä v prípade, že si beriete hypotéku – banky totiž neakceptujú, ak sa na zakladanej nehnuteľnosti nachádzajú tzv. "čierne stavby".

Ak však bola stavba postavená pred 1. 10. 1976, mám pre Vás dobrú správu – legalizácia takejto stavby je veľmi jednoduchá. Stačí vyplniť čestné vyhlásenie, v ktorom uvediete, že stavba bola postavená pred týmto dátumom.

V čestnom vyhlásení uvediete svoje osobné údaje a – čo je veľmi dôležité – stavebníka stavby. Upozorňujem, že osoba uvedená ako stavebník v čestnom vyhlásení bude zapísaná ako vlastník stavby na liste vlastníctva.

Vzor čestného vyhlásenia nájdete na internete alebo ho dostanete na miestnom úrade.

Stavbu bude tiež potrebné zamerať a vyhotoviť geometrický plán a adresný bod – tieto podklady Vám pripraví geodet.

Stručne zhrniem celý postup:

  1. Vyhľadáte geodeta, ktorý stavbu zameria a pripraví geometrický plán a adresný bod.

  2. Po obdržaní podkladov od geodeta vyplníte čestné vyhlásenie (vzor nájdete online alebo na miestnom úrade).

  3. Geometrický plán, adresný bod a čestné vyhlásenie odnesiete na miestny úrad. Tam Vám vydajú rozhodnutie o určení súpisného čísla, teda pridelia stavbe súpisné číslo.

  4. Po pridelení súpisného čísla Vám gratulujem – väčšina starostí je za Vami.

  5. Zostáva už len posledný krok – vyplníte žiadosť o zápis stavby do operátu KN, k žiadosti priložíte rozhodnutie o pridelení súpisného čísla a geometrický plán, a všetko podáte na katastri.